جلسه دوم: آموزش نصب سایت در سرچ کنسول

با آموزش نصب سایت در سرچ کنسول آشنا شوید

در جلسه اول این آموزش به مفاهیم ابتدایی سرچ کنسول پرداخیم. دومین جلسه از آموزش سرچ کنسول به نصب سایت در سرچ کنسول می پردازیم که بسیار پر اهمیت باشد و دو روش مجزا را به خود اختصاص داده است. اگر می خواهید دامنه و همچنین وب سایت خودتان را در داخل گوگل سرچ کنسول به ثبت برسانید ولی چیزی از آن نمی دانید، باید بگوییم جای مناسبی را برای اینکار انتخاب کرده اید. هنگامی که تمامی مراحل ثبت را به اتمام رساندید، می توانید گزارش های مختلفی را از این ابزار دریافت کنید و با استفاده از آن ها بتوانید بر روی سئو و یا بازدید سایت در گوگل بیشتر کار کنید. پس تا انتهای مطلب با ما همراه باشید تا اطلاعات ارزشمند دیگری را در دومین جلسه از آموزش سرچ کنسول به دست بیاورید.

آموزش نصب سایت در سرچ کنسول

آموزش نصب سایت در سرچ کنسول

در اولین مرحله، وارد ابزار مربوطه یعنی گوگل سرچ کنسول شوید

اولین مرحله ای که در آموزش نصب سایت در سرچ کنسول باید بگذرانید این بوده که وارد ابزار قدرتمند ذکر شده شوید. وارد شدن به این ابزار توسط یک سایت امکان پذیر است که آدرس زیر را به خود اختصاص داده است:

https://search.google.com/search-console/about

بعد از اینکه وارد لینک نوشته شده شدید، به شما چندین آپشن نشان داده می شود که کافیست بر روی کادر آبی با نوشته Start Now کلیک نمایید. در این مرحله با یک مورد روبه رو می شوید. اگر در لپ تاپ و یا گوشیتان به جیمیل اتصال شده باشید و یا به اطلاح لاگین شده باشید، در آن صورت عملیات ادامه پیدا خواهد کرد. در غیر این صورت نیاز است تا مراحل مربوط به Sign In را پشت سر بگذارید.

می توانیم در این قسمت به شما یک خسته نباشید بگوییم! چرا که توانستید وارد ابزار مربوطه یعنی گوگل سرچ کنسول شوید. حالا نوبت آن است خودتان را برای آموزش نصب سایت در سرچ کنسول آماده کنید که دو روش مختلف برای این امر در پیش روی شما قرار داده شده اند و شما بر اساس قابلیت ها و دسترسی های خودتان می توانید یکی از آن ها را انتخاب کنید.

اولین روش نصب سایت: استفاده از URL Prefix

در این روش اولین کاری که باید انجام دهید این بوده در داخل باکس تعبیه شده، نام دامنه خودتان را به ثبت برسانید. نام دامنه شما باید دقیقا همان چیزی باشد که در سایت نشان داده می شود. در غیر این صورت نتیجه ای را مشاهده نخواهید کرد. بعد از وارد کردن آدرس کافیست بر روی کلمه Continue و یا همان ادامه کلیک کنید. بعد از این مرحله به یک صفحه ای هدایت می شوید که در آن باید بتوانید مالکیت وب سایت مربوطه تان را تایید نمایید. برای اینکار نیز روش های مختلفی وجود دارند. تاییدیه سایت مورد نظرتان را می توانید در بخش Verify ownership مشاهده کنید.

آموزش نصب سایت در سرچ کنسول

آموزش نصب سایت در گوگل کنسول

 

دومین روش نصب سایت در سرچ کنسول: استفاده از Domain Name

دومین روشی که در پیش روی شما قرار دارد، با نام Domain Name شناخته شده است و می توان گفت نسبت به روش قبلی جدیدتر و البته محبوب تر است. در این روش کافیست نام دامنه خودتان را به ثبت برسانید. با این کار هر آنچه زیر دامنه دارید، به ثبت می رسند. همچنین لازم به ذکر این نکته نیز می باشد که تمامی پروتکل هایی که سایت شما قابلیت پشتیبانی از آن ها را داشته باشید نیز همراه با نام دامنه ثبت می شوند. برای اینکه مالکیت دامنه به اثبات برسد، از روش DNS record بهره گرفته می شود.

همچنین لازم به ذکر این نکته نیز می باشد که در هنگام ثبت نام دامنه تان نیازی نیست https  و یا www را بنویسید. چرا که خودشان به طور پیش فرض به ثبت می رسند. بعد از ثبت کردن نام دامنه شما به یک صفحه ارجاع داده می شوید. با رفتن شما به آن صفحه یک کد به شما نمایش داده می شود که باید آن را کپی کنید. چرا که در مراحل بعدی به کارتان می آید.

در مرحله بعدی نوبت آن است که به پنل هاستینگ سایتتان ورود پیدا کنید که برای این امر نیز می توانید از دو گزینه مجزا تحت عناوین پنل سی پنل و یا دایرکت ادمین بهره ببرید. بعد از ورود به این پنل نیاز است تا یک رکورد متنی و یا TXT record  بسازید. در قسمت تاییدیه به شما یک کادر نشان داده می شود که کد کپی شده را باید در آن وارد کنید.

با دنبال کردن تمامی نکات مربوط به آموزش نصب سایت در سرچ کنسول می توانید با موفقیت عملیات های مربوطه را پشت سر بگذارید.

استفاده از Domain Name

استفاده از Domain Name

رایج ترین مشکلاتی که ممکن است آموزش نصب سایت در سرچ کنسول شما را به تاخیر بیندازد

مشکلات متعددی وجود دارند که شما در هنگام ثبت سایتتان در گوگل سرچ کنسول ممکن است با آن ها مواجه شوید که این امر باعث خواهد شد تا کارهای شما به تاخیر بیفتند. از جمله این مشکلات می توان به گزینه های زیر اشاره کرد:

  1. The connection to your server timed out

عبارت ذکرشده یکی از مشکلات و ارورهایی است که در هنگام ثبت سایتتان ممکن است به شما نشان داده شود. این ارور بیان کننده این می باشد که مدت زمان اتصال و یا کانکشن شما با پایان مواجه شده است. همچنین احتمال اینکه سرعت اینترنت شما نیز ضعیف باشد نیز زیاد است.

  1. Your server returned an invalid response

اگر خطا رو به رو شدید، به این معناست که سایت شما رمزگذاری شده است. به همین دلیل قابلیت اتصال را نخواهید داشت.

  1. The download request was redirected too many times

اگر بعد از دنبال کردن آموزش نصب سایت در سرچ کنسول با خطای ذکرشده مواجه شدید، در آن صورت این معنا را می دهد که دامنه وارد شده در لوپ قرار گرفته شده است.

سخن آخر

در دومین جلسه از آموزش سرچ کنسول به نصب سایتتان در این ابزار پرداختیم. این مبحث نیز جزو موارد ابتدایی به شمار می رود که شما بعد از یاد گرفتن کامل آن باید به فکر دنبال کردن آموزش های دیگر باشید.