جلسه سیزدهم

فهرست در وردپرس

ساخت فهرست در وردپرس

فهرست در وردپرس یکی از مواردی است که باعث شده سفارشی سازی منو ها در وردپرس رواج بسیار زیادی پیدا کند و افراد به راحتی بتوانند فهرست های مدنظر خود را در هر مکانی که دلخواهشان است قرار دهند و از این قابلیت به خوبی بهره مند شوند.

علاوه بر این موضوع که مدیران می توانند به راحتی سایت خود را ساخته و مدیریت کنند این امکان نیز وجود دارد تا با کشیدن و رها کردن فایل ها و جابجایی شان گزینه های محبوب خود را اولویت بندی کنند و همچنین زیر عنوان هایی را در فهرست خود به وجود بیاورند.

مدیریت فهرست در وردپرس

مدیریت فهرست در وردپرس به موضوعی که در بالا اشاره شد نیز مربوط می شود، برای مثال شما می خواهید منو مورد نظر خود را در اولین قسمت ببینید و یا اینکه فایل فروش تخفیف دار را در اول منو خود مشاهده کنید، برای اینکه بتوانید این کار ها را انجام دهید باید بتوانید به آسانی مدیریت فهرست در وردپرس را انجام داده و مانع از به هم ریختگی و شلوغی گمراه کننده در منو خود و فهرست ها شوید.

به طور کلی مدیریت فهرست در وردپرس به شما این امکان را می دهد تا فهرست های جدید بسازید، فهرست های قبلی خود را مدیریت کرده و ویرایش کنید، نام گذاری ها را به چالش بکشید و جای گذاری منو ها را مرتب کرده و به طور دلخواه بچینید.

آموزش ساخت فهرست در وردپرس

"<yoastmark

برای اینکه مدیریت فهرست در وردپرس را انجام دهید و یک فهرست جدید را بسازید باید در ابتدا به پیشخوان وردپرس مراجعه کرده و به بخش نمایش، سپس فهرست ها مراجعه کنید.

این کار، کار بسیار آسان و ساده ای است و اصلا نیاز به نگرانی نیست زیرا که می توانید با مراجعه به منو سمت راست تمامی فایل های مورد نیاز خود برای ساخت منو را انتخاب نموده و به فهرست جدید اضافه کنید.

انتخاب جایگاه برای هر فهرست در وردپرس

شاید شما بخواهید فهرست های گوناگونی را در سایت خود تشکیل دهید و هر کدام را نیز برای یک قسمت از سایت خود در نظر گرفته باشید، اگر چنین قصدی دارید حتما به انتخاب جایگاه فهرست در وردپرس نیازمند می شوید که می توانید با طی کردن مسیر فهرست ها و سپس مدیریت جایگاه ها، به هدف خود برسید و جایگاه هر فهرست در وردپرس را مشخص کنید.

"<yoastmark

همانطور که در تصویر بالا می ‌بینید شما می توانید به راحتی مدیریت جایگاه ها را انجام داده و با انتخاب آن، از فهرست های قدیمی خود استفاده نمایید، همچنین شما می توانید با انتخاب گزینه استفاده از فهرست تازه، یک فهرست جدید درست کنید و جایگاه آن را بعد از تشکیل، مشخص نمایید.

ساخت چندین فهرست در وردپرس

همانطور که اشاره کردیم شما می توانید در سایت خود از چندین فهرست بهره بگیرید و جایگاهی به آن ها اختصاص دهید، به طور معمول هر قالب یک منو پیش فرض دارد که در فهرست اولیه قابل مشاهده است اما شما می توانید بنا به سلیقه خود یک جای جدید برای فهرست مدنظر انتخاب کنید و فهرست پیش فرض را به حال خود رها کنید.

البته بعضی از قالب ها تفاوت هایی را در فهرست ها به وجود آورده اند که چند منو پیش فرض وجود دارد و شما می توانید از چندین مکان پیش فرض بهره ببرید.

فهرست

فهرست

شروع ساخت فهرست در وردپرس

برای ساخت یک فهرست در وردپرس ابتدا باید یک نام را به آن اختصاص دهید تا مراحل شروع ساخت آغاز شود سپس باید از منوی سمت راست که شامل است از برگه ها، نوشته ها، دسته ها و پیوند های دلخواه، مواردی که مد نظرتان است انتخاب کرده و به فهرست جدید انتقال دهید.

توجه داشته باشید که بعد از انجام هر عملیات، قبل از اینکه صفحه را ببندید و یا اینکه ترک کنید حتما با کلیک بر روی گزینه ذخیره فهرست عملیات خود را سیو کنید تا زحمات شما به هدر نرود و مشکلی در بازگشت دوباره شما پیش نیاید.

تنظیمات فهرست

بعد از اینکه فهرست جدید خود را ساختید زمان آن است که آن فهرست را در منو اصلی سایت خود قرار دهید که در این هنگام باید به دو گزینه اصلی زیر توجه ویژه ای بکنیم.

اضافه شدن خودکار برگه ها :

 با انتخاب این گزینه این مجوز را به سایت می دهید تا برگه های جدید و رده بالا به صورت خودکار به فهرست اضافه شوند.

نمایش موقعیت جغرافیایی :

 در این قسمت که شباهت زیادی به مدیریت جایگاه ها نیز دارد به شما می گوید که مکانی که قصد دارید  فهرست در آن منتشر شود را انتخاب کرده و برای سیستم تعریف کنید که در چه قسمتی باید قرار بگیرد.

نکته ی مهمی که در اینجا حائز اهمیت است این است که هیچ وقت دو فهرست را به صورت همزمان به یک جایگاه متصل نکنید زیرا که باعث اخلال و به هم ریختگی می شود اما می توان برعکس این کار را انجام داد.  (یک فهرست را می‌توان به دو جایگاه متصل نمود.)

ساختار فهرست

ساختار فهرست

ساخت فهرست‌‌های آبشاری در وردپرس

یکی دیگر از امکانات فهرست در وردپرس این است که می توان فهرست های آبشاری تولید کرد و برای هر منو یک زیر مجموعه انتخاب کرده و کاری کرد با کلیک بر روی یک منو زیر مجموعه هایش به نمایش دربیایند.

برای مثال شما می توانید یک عنوان با نام برند سامسونگ انتخاب کنید و سپس زیر مجموعه هایی را مانند یخچال، تلویزیون، تلفن همراه، جارو برقی و … ایجاد نمایید، همچنین شما می توانید برای زیر عنوان ها نیز زیر عنوان های دیگری را به وجود بیاورید برای مثال تلویزیون سامسونگ می تواند شامل زیر عنوان هایی مانند SD و HD   و یا ۴۰ اینچ و ۵۰ اینچ باشد و به همین روال.

 این زیر عنوان ها می توانند سلسله ی بسیار طولانی ای را تشکیل دهند.

برای انجام این کار باید بعد از اینکه زیر عنوان های دلخواه خود را به فهرست مد نظر اضافه کردید می بایست زیر عنوان را به صورت پله ای در زیر، عنوان اصلی قرار دهید تا در زیر مجموعه عنوان اصلی قرار بگیرد.

برای اینکه بتوانید زیر عنوان پله ای به وجود بیاورید باید زیر عنوان را با موس کمی به سمت چپ بکشید تا در قسمت زیرین عنوان اصلی به صورت مورب قرار بگیرد.

تنها به یاد داشته باشد که بعد از انجام عملیات حتما گزینه ذخیره سازی را انتخاب کرده و عملیات خود را ذخیره کنید تا زحماتتان به هدر نرود.

نظر